Ameliyat Sonrası Beslenme

ameliyat-sonrasi-beslenmeAmeliyattan sonraki ilk gün yeni bir yaşam tarzının ve beslenme alışkanlığının başlangıcı olarak kabul edilir.

Bu dönemin temel felsefesi sıvı gıdalardan oluşması ve üç hafta sürecek katı gıdaların yenmediği sürecin başlamasıdır. Yiyeceklerde hastanın su ve şeker gereksinimleri karşılaması ön koşuldur. Ağza alınacak tüm yiyeceklerin dil ve damak arasında ezilerek yutulabilecek kıvamda olması istenir.

Ameliyat sonrası ilk sabah kahvaltısı şekerli çay, suda bekletilmiş ve iyice yumuşatılmış beyaz peynir, taze sıkılmış veya yarı yarıya sulandırılmış meyve suyu, sütten oluşmalıdır. Mide bandı sıkılaştırılmamış olmasına karşın ameliyatın etkisi ile bandın konulduğu mide kısmında şişlik oluşur ve bu şişlik gıdaların o bölgeden yavaş geçişine neden olur. Bu nedenle hasta bir bardak çayı yavaş yavaş içerek ve 100 gr kadar peyniri yiyerek doygunluğu hisseder. Oluşan bu doygunluk hissi hepimizin beklediği ilk sevinci bize yaşatırken ve önceki kahvaltılarımızı hatırlayarak hedefe ulaşmanın mutluluğunu yaşatır.

Kişi isteğine ve beğenisine göre yukarda saydığım sıvı gıdalardan her hangi birini içebilir. Alınan sıvı gıdanın çok sıcak veya soğuk olamamasına dikkat etmek gerekir. Yarı yarıya sulandırılmış taze sıkılmış meyve suyu sabah kahvaltılarında mutlaka alınmalıdır. Bu dönemde hazır meyve sularını tercih etmemek daha uygun olur. Süt bazı kişilerde hazım zorluğu yaptığından, ameliyat öncesi bu tip sorunları olanların içmemeleri yerinde olur.

Öğle ve akşam yemeğinde yenilecek gıda çorbadır. Hastanın gereksinim duyacağı besinleri alabilmesi için tercih edilmesi gereken çorba çeşidi, et, tavuk veya sebze suyuna yapılmış olanlardır. Çorbanın içine kişinin isteğine göre yağını ,tuzunu, baharat veya maydanoz, dere otu gibi besinleri koymanın bir sakıncası yoktur. Ancak tek kural bu çorbanın tür bentten geçirilip sadece suyunun içilmesidir. Çorbanın miktarı bir tatlı kasesi kadar olmalı ve çok sıcak içilmemelidir.

İlk üç gün öğle ve akşam yemeğinde yenilebilecek başka bir gıda maddesi de yoğurttur. Sade, meyveli veya probiyotik içeren yoğurtlar yenilebilir. Ayran veya meyve suyu menüye eklenebilir.

Mevsimine göre yumuşak ve sulu meyveler örneğin kavun , karpuz, çekirdeğini ve kabuğunu çıkarmak koşulu ile üzüm yenilebilir. Her türlü meyvenin kompostosu bu dönemde rahatlıkla tüketilebilir. Ancak sert meyvelerden mutlaka uzak durmak gerekir.

Artık hayatınızdan diyet ürünler çıkmıştır. Bu nedenle yukarda saydığımız hiçbir gıdanın diyet tipini yemenize gerek yoktur. Şunu unutmayınız ki bu dönem ameliyatın travmasını vücudunuzun atmasını beklediğimiz, organizmanın yeni oluşturulan sisteme adapte olmasını istediğimiz dönemdir. Bu süreçte kilo vermek gibi bir uğraşımız yoktur. Zaten bu kadar sulu ve yumuşak gıdanın tüketildiği ilk dönemde 5- 8 kilo arasında kilo kaybı olacaktır.

İlk üç günde alınması en önemli gıda sudur. Bu dönemde protein, yağ, karbonhidrat, elektrolit veya vitamin eksikliği olmaz ancak su yeterli alınmazsa birçok sorun ortaya çıkar. Azar azar ama devamlı su içilmelidir. Bu miktar 1.5 lt’den aşağı olmamalıdır, yani bir büyük şişe suyu bitirmek gerekir. Yeterli miktarda su içilip içilmediğini anlamanın en kolay yolu idrarın rengine bakmaktır. Eğer renk koyu ise (demli çay rengi) alınan su miktarı azdır ve artırmak gerekir. Normal su bardağını üç veya dört yudumda içmek gerekir.

Ameliyattan sonraki ilk gün sabah hasta kullanması gereken ilaçları varsa almaya başlayabilir. Bu sırada dikkat edilecek nokta ilaçların mercimekten daha büyük olmamasıdır. Gerekirse tabletler kırılarak veya ezilerek alınabilir. Kan sulandırıcı ilaç alan hastalar için farklı bir yol izlenebilir, ameliyat sırasında bu tip ilaç yapıldığı için koşullara göre ilaca başlanır. Aynı şekilde şeker hastalığı nedeni ile insülin kullanan hastalarda da ilacın dozu ve kullanımı ameliyat sonrasındaki duruma göre ayarlanır.

Mide bandı ameliyatından sonra hasta her gün sabah kahvaltı ile birlikte bir tablet mide koruyucu ilaç alınır. Bu iş için seçilen tabletin küçük olmasına dikkat edilir. 14 gün süre ile her sabah bir tane kullanmak yeterlidir.

Hastaların ameliyat sonrasında çok ağrıları olmaz ancak günde bir veya iki tane ağrı kesici kullanabilirler. Ameliyat sonrası barsak hareketleri yavaş yavaş başladığından karında gaz sancısı olabilir bunu yenmenin en kolay yolu yürümektir. Ameliyat ertesi günü kesin yatak istirahatine gerek yoktur. Hasta yürüyebilir, oturabilir, uzanabilir. Hareketsiz kalmak sindirim, solunum ve damar sisteminde bazı sorunlara yol açabilir.

Ameliyattan Sonra İlk Ay Beslenme

İlk üç gün geçtikten sonra alınan sıvı ve yumuşak gıdaların kıvamları daha koyulaşır ve yenebilecek gıda çeşidi artar. Ancak katı gıdaların yenilmeyeceği kuralı bu dönemde hala geçerlidir. Alınan hiçbir gıdanın çiğnenmek zorunda kalınmadan yutulabilecek kadar küçük ve yumuşak olmasına dikkat etmek gerekir.

Sabah kahvaltısında ilk üç günkü menüye ek olarak yumurta, kızarmış ekmek, mısır gevreği eklenir. Yumurtayı rafadan, menemen veya omlet şeklinde yemek mümkündür. Bunu gün aşırı yapmak yeterlidir. Mısır gevreği veya benzeri gevrekleri yerken sütünü fazla koymak gerekir ve gevreğin yumuşak halde olmasına dikkat edilmelidir. Domates kabuğu soyulmak ve küçük parçalara ayrılmak koşulu ile yenebilir. Salatalıkta ise daha dikkatli davranmak gerekir, salatalığı rendelemek en iyi yoldur.

Öğlen içilen çorbaların daha koyu olmasında bir sakınca yoktur. Et veya tavuk suyuna yapılan çorbaların artık tür bentten süzülmelerine gerek yoktur. Yumuşak olmak koşulu ile küçük et ve tavuk parçaları çorbanın içinde bulunabilir. Aynı şekilde sebze, tel veya arpa şehriyeli çorbalar veya çok koyu olmayan mercimek, domates, tarhana gibi çorbalarda içilebilir. Patates püresi, buğulama balık, meyve püreleri öğlen menüsüne eklenebilir.

Akşam yemeğinde tüm sebze yemekleri rahatlıkla yenilebilir. Kabak, patlıcan, ıspanak, karnabahar gibi sebzeler iyice pişirilip yumuşak hale getirildikten sonra yenilmelidir. Daha sert olan sebze yemekleri ise çırpıcıdan geçirildikten sonra yenilir. Bu dönemde salatalar menüye dahil edilebilir ancak salatanı çok ince ve küçük parçalar halinde kesilmesi ve yumuşak olması gerekir. Cacık veya yoğurtlu havuç, semizotu salataları yenilebilir.

Bu dönemde alkol almak isteyenler, bir veya iki kadeh şarap, rakı, votka, viski gibi alkollü içecekleri alabilirler. Gazlı içeceklerden özellikle uzak durmak gerekir. Bu içecekler midenin üst kısmında tahrişe ve oluşturdukları gaz ile kusma veya geğirmelere neden olurlar.

Gün geçtikçe bandın konulduğu mide kısmındaki ödem (şişlik) gevşemeye başlar. Bu, hastada daha çabuk acıkma, daha önce zor yediği gıdaları şimdi kolay yemesi ve yemek porsiyonlarının artması ile kendini belli eder. Bandın içine serum fizyolojik verilme zamanı genelikle ameliyattan bir ay sonradır. Bu zamana kadar midedeki şişlik azalır ve hasta normal şekilde yemek yemeye başlar. Şişirilme işleminin hangi düzeyde yapılacağına karar verebilmek için hasta ilk ayın son iki üç günü katı gıdaları yemeğe başlar. Bunlar balık , tavuk, köfte ve kırmızı ettir. Alınan gıdalarda zorlanma olup olmaması, yenilen miktar, yemeği yedikten sonra ne kadar tok kalındığı gibi belirtiler dikkate alınarak bandın içine serum fizyolojik verilme aşamasına gelinir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>